Vad är "poppers"?

Fråga: Vad är "poppers" och hur används det?

Svar: Poppers är ett annat namn för amylnitrit. Det är en klar gul vätska med en lukt som påminner om ruttna äpplen. Amylnitrit vidgar blodkärlen och användes tidigare i behandlingen av kärlkramp, men används inte längre som läkemedel i Sverige.

Amylnitrit, eller poppers, tillhandahålls vanligen i små glasampuller.  Ampullen bryts och vätskan sniffas omedelbart. Effekten sätter in redan efter cirka 30 sekunder men varar endast 2-3 minuter. Drogen inhaleras i samband med sex, oftast omedelbart före orgasm för att förlänga och intensifiera euforikänslan.

Biverkningarna är blodtrycksfall, huvudvärk, svimningar, illamående och kräkningar. Eftersom amylnitritliknande droger oftast tillverkas illegalt är de uppblandade med andra substanser, och effekterna är svåra att förutse. Drogens sammankoppling med snabb, anonym sexualitet med flera partners utgör sannolikt en betydligt större risk än det extremt kortvariga ruset.

 

Dela |
 

(0 - 0 röster )

Rösta här:

0 kommentarer

Fler artiklar