Premiär för Drugsmarts Stöd-chatt

Vi menar att det inte bara är den vuxne som missbrukar alkohol, narkotika eller läkemedel som behöver hjälp utan att även barn och andra anhöriga kan behöva ha hjälp och stöd. Och att man har rätt till det!

På Drugsmart försöker vi visa hur andra har fått hjälp att må lite bättre, förstå hur missbruket påverkar omgivningen och vad man kan tänka på för att själv göra val som man mår bättre av. För några kan det vara viktigt att prata med en vuxen som förstår. För andra kan det vara bra att gå i stödgrupp. För andra kan en självhjälpsgrupp vara ett stöd. Och några kanske vill eller behöver gå i samtalsterapi.

Nu startar vi Drugsmarts Stöd-chatt för dig som har en förälder med missbruksproblem.

Stöd-chatten kan närmast liknas vid ett samtal med en kurator som är insatt i beroende och anhörigfrågor. Fast på internet. I stöd-chatten får du chatta individuellt med en erfaren person som lyssnar och försöker hjälpa dig att hitta positiva lösningar till dina frågor eller eventuella problem. Varje stöd-chatt pågår i ca 20 min och du kan såklart vara anonym.

Välkommen till stöd-chatten på onsdag den 15 september kl 20-22.

OBS! Glöm inte att du måste vara medlem och inloggad för att kunna chatta på Drugsmart.

Klicka här för att bli medlem.
Klicka här för att komma till chatten.

Här hittar du information om Drugsmarts experter.
Läs mer om annan hjälp och stöd här.

Dela |
 

(0 - 0 röster )

Rösta här:

6 kommentarer
Jimmie Hjärtström
@ humanist
Tack för dina kommentarer; När vi har chatt så meddelar vi det, genom att bli medlem och vara inloggad så kommer du till stödchatten. Vill du innan nästa chatt tillfälle komma i kontakt med oss så rekommenderar jag dig att använda formuläret uppe till höger.
Sköt om dig!
/Jimmie

2011-02-24 11:15

förstår er orloiga föräldrar.. men för guds skull lita inte på alla som vill hjälpa... jag har sett folk få smäll,dö,blivit inlåsta på hispan mm pågrund av socialens eller psykets beslut.. mår inte så bra själv.. fast det står missbruk i mitt register fick jag ändå nytt recept på stark beroendeframkallade piller som jag pundat på förr.. bara tacka ta emot och slänga för min del men alla är inte så starka.. förr lurade jag mina päron att allt var så bra med psykologen jag tog inga droger för jag fick ju dom där:O

2011-02-23 18:43

humanisten igen
hej, hittar ingen chatt alls vet inte ens om detta syns.. men jag är en man på 21 år och har levt de flesta liv... missbrukat hårt,yrkeskriminell börja när jag var 13 och tvingades att slåss för pengar.. har haft en hel del jobb med men har skött mig så bra så dom flesta chefer har blåst mig. skriver här för jag vet ändå inte hur länge jag eller kroppen står pall mer.. är dock nykter. men kära oroliga föräldrar, jag har provat på allt ni kan tänka er och lite till suttit på behandlingshem vart på socialen mm. har ni något ni funderar över så fråga?

2011-02-23 18:40

numera humanist
Drugsmart
Hej! Menar du vad det blir för skillnad om man dricker vatten samtidigt som du dricker alkohol?

2010-09-21 11:11

Vad är skillnad när man dricker vatten och alkohol.

2010-09-21 10:12

Alkohol/vatten
Nicklas Kartengren
alltså, ni loggar in och sen klickar ni på min bild/profil högst upp på sidan... och sen kan ni börja chatta. välkomna.

2010-09-15 19:47

Fler artiklar