Vi menar att det inte bara är den vuxne som missbrukar alkohol, narkotika eller läkemedel som behöver hjälp utan att även barn och andra anhöriga kan behöva ha hjälp och stöd. Och att man har rätt till det!
På Drugsmart försöker vi visa hur andra har fått hjälp att må lite bättre, förstå hur missbruket påverkar omgivningen och vad man kan tänka på för att själv göra val som man mår bättre av. För några kan det vara viktigt att prata med en vuxen som förstår. För andra kan det vara bra att gå i stödgrupp. För andra kan en självhjälpsgrupp vara ett stöd. Och några kanske vill eller behöver gå i samtalsterapi.
Nu startar vi Drugsmarts Stöd-chatt för dig som har en förälder med missbruksproblem.
Stöd-chatten kan närmast liknas vid ett samtal med en kurator som är insatt i beroende och anhörigfrågor. Fast på internet. I stöd-chatten får du chatta individuellt med en erfaren person som lyssnar och försöker hjälpa dig att hitta positiva lösningar till dina frågor eller eventuella problem. Varje stöd-chatt pågår i ca 20 min och du kan såklart vara anonym.
Välkommen till stöd-chatten på onsdag den 15 september kl 20-22.
OBS! Glöm inte att du måste vara medlem och inloggad för att kunna chatta på Drugsmart.
Klicka här för att bli medlem.
Klicka här för att komma till chatten.
Här hittar du information om Drugsmarts experter.
Läs mer om annan hjälp och stöd här.
Tack för dina kommentarer; När vi har chatt så meddelar vi det, genom att bli medlem och vara inloggad så kommer du till stödchatten. Vill du innan nästa chatt tillfälle komma i kontakt med oss så rekommenderar jag dig att använda formuläret uppe till höger.
Sköt om dig!
/Jimmie
2011-02-24 11:15
2011-02-23 18:43
2011-02-23 18:40
2010-09-21 11:11
2010-09-21 10:12
2010-09-15 19:47